Results‎ > ‎

2010

2014 2013 2012 2011  2010  2009  2008  2007  2006

Email Dave if you would like to have a result posted. Please provide all details. 


Jingle Bell Run 5k
Lithia, FL 12/11/10

Michael Babinec - 16:25 (2nd overall)
Bryce Loudermilk - 16:40 (3rd overall)
Austin King - 18:58
Tyler Bonafe - 19:52
Michael Carbone - 20:16
Justin Waters - 21:17
Janna Edwards - 21:53 (1st overall female)
Barb Kemp - 24:28
Jenny Edwards - 24:40
Sunny Hickey - 26:18
**** New course record set by Drew Martucci - 15:39 ***

Gulf Beaches Holiday Halfathon
Madeira Beach, FL 12/12/10

David Leung - 1:38:33
Beth Rice - 1:44:02 (3rd Grandmaster)
Gerard Solis - 1:47:05
Ken Zambito - 1:53:50

Brandon Half Marathon & 5K
Brandon, FL 12/5/10

5K
Mike Zwiejacz - 17:29 (2nd overall male, 1st in age group)
Keven Loveland - 20:31
Justin Waters - 20:38 (2nd in age group)
Janna Edwards - 21:20 (1st overall female)
Jenny Edwards - 23:04 (1st in age group)

Half Marathon
Scott Lafferty - 1:24:46 (3rd in age group)
Todd Gagnon - 1:28:54
Jack Silva - 1:29:23 (1st in age group)
Tom Hayden - 1:33:20
Steve Dunn - 1:33:56
Dave Leung - 1:37:32
Lana Tieszen - 1:44:40 (1st in age group)
Valerie Mazur - 1:59:20 (2nd in age group)
Sunny Hickey - 2:06:45
Kristen Previtera - 2:15:02

Miami Man Iron Duathlon 1m/56m/13.1m

Jeff Black - Total 4:18:40 (3rd overall)
Run1 - 5:21 / T1 - 1:20 / Bike 2 - 17:38 / T2 - 1:30 / Run2 - 1:52:51

Space Coast Marathon & Half Marathon
11/28/10

Marathon
Kris Claffie - 3:25:33 (3rd in age group, 7th overall female, Qualified for Boston 2012)

Half Marathon
Kevin Ferguson - 2:15:52

FishHawk Turkey Trot 5K
Lithia, FL 11/25/10

Mike Babinec - 16:32 (1st overall)
Preston Vaughn - 18:09 (1st in age group)
Austin King - 18:38 (3rd in age group)
Freddie Valdes - 18:57 (2nd Masters)
Jack Silva - 19:04 (3rd Masters)
Tyler Bonafe - 19:34
Mike Carbone - 19:37 (2nd in age group)
Keven Loveland - 20:23 (3rd in age group)
David Leung - 20:23
Jonathan Webster - 20:44
Kurt Roberts - 21:47
Kathryn (Kitty) Myers - 22:14 (2nd overall female)
Beth Rice - 22:17 (3rd overall female)
Laurie Pinover - 22:23 (1st Masters)
Ivy Bartlett - 22:58 (2rd Masters)
Larry Bass - 22:54 (1st in age group)
Alan Carson - 24:26
Noelle Oakman - 24:40
Valerie Mazur - 25:34 (1st in age group)
Sunny Hickey - 25:50
Katie Dunn - 30:12
Mary Dunn - 30:26
Emily Dunn - 33:46
Marta Perez - 34:38

Women's Running Marathon Half Marathon
St. Petersburg, FL 11/21/10

Noelle Oakman - 1:55:23
Valerie Mazur - 2:03:47
Barbara Kemp - 2:04:24
Terenia Recupero - 2:10:18
Sunny Hickey - 2:10:22
Chanelle Brennan - 2:41:07

X-Country Marathon, Half-Marathon, 30K & 5K
Lithia, FL 11/21/10

5k
Scott Lafferty - 16:36 (1st overall)
Keven Loveland - 20:35 (1st in age group)

30k
Beth Rice - 3:32:37 (2nd in age group)

Marathon
Kathryn (Kitty) Myers - 4:41:33 (8th overall female)

Richard's Run For Life 5k
Tampa, FL 11/5/10

Mike Zwijacz - 16:33 (1st overall)
Rob King - 17:30 (1st Masters)
Austin King - 18:50 
Jack Silva - 19:18 (1st in age group)
Tom Hayden - 19:42 (2nd in age group)
David Leung - 20:33
Jenny Edwards - 22:58 (2nd in age group)
Ivy Bartlett - 23:56
Kristen Previtera - 26:59

2nd Annual Halloween Halfathon
Tierra Verde, FL 10/31/10

Kris Claffie - 1:35:24 (1st in age group)
Ivy Bartlett - 1:45:34 (1st in age group)
Beth Rice - 1:45:41 (Grandmaster winner)
Lana Tieszen - 1:46:33 (2nd in age group)

Zach Tucker Memorial 5K
Valrico, FL 10/30/10

Rob King - 17:24 (1st overall)
Austin King - 18:11 (1st in age group)
Matt Swartzlander - 19:59 (1st in age group)
Keven Loveland - 20:29 (1st in age group)
Nicole Garba - 20:45 (1st in age group)
Larry Bass - 22:11 (1st in age group)
Ronnie Tulin - 23:17
Maggie Tulin - 23:46 (2nd in age group)
Kevin Ferguson - 28:16

Masters Championship Duathlon
Orlando, FL 10/24/2010

2.8m/40k/5.6m
Jeff Black - 1:59:12 (1st Overall)

Army Ten Miler
Washington DC 10/24/10

Todd Gagnon - 63:15

Marine Land Duathlon
St. Augustine, FL 10/17/2010

10k/40k/5k
Jeff Black - 2:11:34 (1st Overall)

Steamtown Marathon
Scranton, PA 10/10/10

Freddie Valdes - 3:20:25 (Qualified for 2012 Boston Marathon)
Jack Silva - 3:20:26 (Qualified for 2012 Boston Marathon)
Steve Dunn - 3:25:32 (Qualified for 2012 Boston Marathon)
Mike Carbone - 3:33:48 (Qualified for 2012 Boston Marathon)
Laura Tulin - 4:09:15
Ron Tulin - 4:47:29

John Holmes 16 mile Trail Run
Brooksville, 10/9/10

Kevin Ferguson 2:58:50

Tampa Police Memorial 5k
10/9/10

David Leung - 20:21
Kris Claffie - 20:34 (1st in age group, 3rd overall female)
Tom Hayden - 20:38

Twin Cities Marathon

10/3/10
Lana Tieszen - 3:43:02
Troy Seibert - 3:59:10

Komen Race For The Cure
St. Pete, 10/2/10

Todd Gagnon - 39:25 (3rd in age group, 9th overall)

Dunedin Brewery OktoBEERfest 5k
Dunedin, 9/25/10

Tom Hayden - 19:34 (1st in age group, 9th overall)
David Leung - 20:00 (3rd in age group, 10th overall)
Beth Rice - 21:58 (1st in age group)

Sheriff Youth Ranch 5k
Temple Terrace, 9/11/10

Jack Silva - 20:22 (1st in age group)
Steve Dunn - 20:23 (2nd in age group)
Mike Carbone - 20:34 (3rd in age group)
David Leung - 21:09 (3rd in age group)
Kris Claffie - 21:32 (1st in age group)
Beth Rice - 22:52 (1st in age group)

Belfast Harbor 5k
Maine, 8/21/10

Todd Gagnon - 17:45 (1st overall male, won 20 lbs of lobster!!)

Hit The Trails XCountry Classic
Lithia 8/20/10

5K
Michael Babinec - 16:42 (1st overall)
Mike Zwijacz - 17:21 (3rd overall)
Tyler Moriarty - 17:48 (6th overall))
Scot Lafferty - 18:02 (7th overall)
Brent Mize - 20:00
Tyler Bonafe - 20:12
Janna Edwards - 22:47 (3rd overall female)
Kurt Roberts - 24:37
Barbara Kemp - 24:42
Michael Bennett - 25:23
Ron Tulin - 26:01
Kaitlin Moriarty - 26:03
Maggie Tulin - 26:11

Oldsmar Tap House 5K
6/11/10

Mike Babinec - 17:01 (4th overall)
Rob King - 18:00 (approximate)
Preston Vaughn
Jack Silva
Tom Hayden - 20:30 (approximate)
Steve Dunn - 20:51 (50th overall)
Mike Conti - 20:52 (51st overall)
Jeff Mcmahon - 21:18 (54th overall)
David Leung - 21:27
Kris Claffie - 21:40
Keven Loveland
Mike Carbone
Kurt Roberts
Larry Bass
Nicole Garba - 24:00 (approximate)
Terenia Recupero - 26 (approximate)
Kristen Previtero
Mike Niccum
Lester Gonzalez

US Secret Service
5/22/10

5K
Michael Babinec - 16:27 (1st overall)
Tyler Moriarty - 18:04 (1st age group)
Rob King - 18:06 (3rd age group)
Todd Gagnon - 18:29 (1st Military)
Freddie Valdes - 18:50 (2nd Military)
Jack Silva - 18:55 (1st age group)
Brent Mize - 18:59 (3rd age group)
Mike Conti - 20:17
Tom Hayden - 20:31
David Leung - 20:49 (3rd age group)
Shannon Riesenfeld - 21:51 (2nd age group)
Beth Rice - 22:17 (1st age group)
Nikolai Doski - 23:59
Kevin Ferguson - 25:22
Ken Zambito - 25:53

FIT Duathlon
5/15/10

5k/26m/10k
Jeff Black - 2:16:39 (1st overall)

Running with the BULLS 
Valrico (5/15/10) 

5K 
Mike Babinec - 17:01 (1st overall) 
Scott Lafferty - 17:25 (2nd overall) 
Beth Rice - 21:21 (1st overall female) 
Lana Tieszen - 22:42 (1st in age group) 
Terenia Recupero - 24:28 (1st in age group) 

Miles for Moffitt 
Tampa (5/15/10) 

5K 
Keven Loveland - 21:15 (1st in age group) 
Kevin Ferguson - 27:48 
Mike Niccum - 30:48 (PR) 
Stephanie Ferguson - 33:48

5 Mile 
Brent Mize - 32:42 

1 Mile 
Amber Ferguson - 7:40 
Ladda Ferguson - 11:38 

Tampa May Classic
May 1, 2010

5K
Preston Vaughn - 18:12
Todd Gagnon - 18:16 (2nd Masters)
Jonathan Webster - 19:00
Jack Silva - 19:02 (1st in age group)
Brent Mize - 19:21
John Clarkson - 19:42
Steve Dunn -19:52
Mike Conti - 19:52
Jeff McMahon - 19:57
David Leung - 20:56
Kristine Claffie - 21:27
Keven Loveland - 21:28
Beth Rice - 22:09 (2nd in age group)
Larry Bass - 22:39
Ken Zambito - 25:31
Michael Bennett - 26:07
Ed Bennett - 26:53

Boston Marathon
April 19, 2010

Lana Tieszen - 3:46:49
Kurt Roberts - 4:43:20

BFAS Duathlon
3/21/10

2.25m/14m/2.25m
Jeff Black - 1:10:03 (5th overall, 1st overall Masters)

32nd Brandon Shamrock Classic
Tampa (March 14, 2010)

5K
Preston Vaughn – 1st age group – 17:55 - 3rd overall
Freddie Valdes – Overall Master Male – 18:49 - 4th overall
Keven Loveland – 1st age group – 20:53
Kris Claffie – Overall Female – 21:09 
Kat Waller – 30:48

10K
Jack Silva – Overall Master – 38:42 4th overall
Steve Dunn – 2nd age group - 40:43 8th Overall
Mike Conti – 2nd age group -41:59 11th overall
Kurt Roberts - 44:14
Beth Rice – Overall Master – 46:37 - 4th overall
Dylan Foster – 1st age group - 48:00
Lana Tieszen – 1st age group - 48:17
Monte Rice – 2nd age group - 53:04
Kristen Previtera – 56:19
Marta Perez – 2nd age group -57:18
Keven Ferguson – 1:02:06

Arnold Classic Pump And Run
Columbus, Ohio (March 7, 2010)

David Leung - (Bench press - 30 reps, 5k - 21:01) (33rd overall, 2nd in age group)

Gasparilla Distance Classic
Tampa (February 27-28, 2010)

15k
Todd Gagnon - 57:43 (BL Challenge)
David Leung - 1:08:36 (BL Challenge)
Ben Hosea - 1:08:50
Monty Rice - 1:22:10
Douglas Stalley - 1:30:05
Kevin Ferguson - 1:34:32
Marta Perez - 1:34:33 (BL Challenge)
Ed Bennett - 1:38:34

5k
Mike Babinec - 16:46 (15th overall)
Rob King - 17:40 (27th overall)
Tyler Moriarty - 17:55 (33rd overall)
Todd Gagnon - 19:41 (BL Challenge)
Keven Loveland - 20:49
David Leung - 22:44 (BL Challenge)
John Clarkson - 27:35
Amanda King - 28:06
Thomas Detko - 31:55
Leslie White - 33:28
Pamela Detko - 35:03
Marta Perez - 35:31 (BL Challenge)

Half Marathon
Todd Gagnon - 1:27:44 (BL Challenge)
David Leung - 1:42:04 (BL Challenge)
Lana Tieszen - 1:45:47
Melissa Boyer - 1:46:34
Dylan Foster - 1:48:40
Gerard Solis - 1:52:11
Marta Perez - 2:15:22 (BL Challenge)
Lester Gonzalez - 2:48:44
Christine Dickie - 2:49:27

Marathon
Preston Vaughn - 2:59:27 (29th overall, Boston qualifier)
Steve Dunn - 3:15:16 (Boston qualifier)
Jack Silva - 3:15:16 (Boston qualifier, 2nd in age group)
Freddie Valdes - 3:15:34 (Boston qualifier, Master Military for Army)
Barry Dowdy - 3:15:36 (Boston qualifier)
Mike Conti - 3:20:05 (Boston qualifier)
Thomas Hayden - 3:26:48
Kristine Claffie - 3:39:57 (Boston qualifier)
Ivy Bartlett - 3:40:31 (Boston qualifier)
Beth Rice - 3:56:41 (Boston qualifier)
Larry Bass - 3:59:50
Kim Briggs - 4:13:07
Terenia Recupero - 4:16:45
Kristen Previtera - 4:38:10
Karen Dobson - 4:50:48
Matt Knier - 4:52:13
Mike Niccum - 5:08:31

Bud Light Challenge
Todd Gagnon - 2:45:08 (8th overall)
David Leung - 3:13:34 (17th overall)
Marta Perez - 4:25:26 (127th overall)

Chilly Willy Duathlon
Ft Desoto (February 14, 2010)

5k/10m/5k
Jeff Black - 1:12:46 
Todd Gagnon - 1:12:48

Suncoast Classic
St. Pete (February 13, 2010)

10K
Todd Gagnon - 37:22 (2nd in age group, PR)

FishHawk Road Race
Lithia (February 6, 2010)

5K
Mike Zwijacz - 17:36 (2nd in age group, 3rd overall) 
Freddie Valdes - 19:08 (1st in age group, 6th overall) 
Brent Mize - 19:19 (3rd in age group, 7th overall) 
Steve Dunn - 19:28 (1st in age group, 9th overall) 
Ben Hosea - 20:32 (2nd in age group) 
Keven Loveland - 20:41 (2nd in age group) 
David Leung - 20:54 (2nd in age group) 
Kristine Claffie - 21:48 (1st in age group) 
Eric Riesenfield - 22:27 (1st in age group) 
Shannon Riesenfield - 22:51 (1st in age group) 
Gerard Solis - 22:47 
Palmer Clarkson - 23:04 
John Clarkson - 23:05 
Mary Dunn - 24:52 (1st in age group) 
Kenneth Bowers - 28:12
Amanda King - 29:15
Leslie White - 32:19
Stephanie Ferguson - 34:37 

10K
Rob King - 38:16 (2nd in age group, 6th overall) 
Todd Gagnon - 38:32 (3rd in age group, 7th overall) 
Jack Silva - 39:58 (1st in age group) 
Barry Dowdy - 42:06 
Tom Hayden - 42:40 (1st in age group) 
Jonathan Webster - 44:48 
Melissa Boyer - 47:13 (1st in age group) 
Larry Bass - 47:12 ((2nd in age group) 
Dylan Foster - 48:47
Beth Rice - 49:37 (1st in age group)
Monte Rice - 53:53
Matt Knier - 56:25

Florida Challenge
Lithia (January 31, 2010)

5K
Rob King - 19:44 (Masters winner, 2nd overall)
Tyler Moriarty - 20:34 (1st in age group)

Half Marathon
Preston Vaughn - 1:35:19 (1st in age group)
Todd Gagnon - 1:37:59 (2nd in age group)
Jack Silva - 1:38:44 (1st in age group)
Steve Dunn - 1:42:05 (3rd in age group)
Melissa Boyer - 2:18:34 
Sherry Soper - 2:18:34
Beth Rice - 2:19:25 (3rd in age group)
Kevin Ferguson - 2:49:33

Clearwater Halfathon
January 23, 2010

David Leung - 1:41:42

Greater Gator Duathlon. 
Paines Prairie Preserve (January 17, 2010)

Jeff Black - 6th overall, 1st in age group, overall fastest bike split
Final race results- 1st Run leg time:12:27.6 Pace-6:14 T1-0:56.0 Bike time-27:39.8 pace-2:46 T2-0:52.2 2nd Run leg-12:49.6 Pace-6:25 Overall time-54:45.2

MADD Dash 5k
Tampa (January 2, 2010)
Keven Loveland - 20:16 (3rd in age group)